Konferencija isPRVANIM putem povodom 1. decembra održana u Aero klubu u Beogradu

Povodom 1. decembra Svetskog AIDS dana, TOC Asocijacija za razvoj održivih zajednica organizovala je konferenciju pod sloganom “isPRAVNIM putem”, što je ujedno i međunarodni slogan ovogodišnje kampanje za borbu protiv HIV/AIDS-a.
Uvodni panel, ujedno je predstavljao i konferenciju za medije. Tom prilikom mogli smo da čujemk od Prim. dr Danijele Simić, specijaliste epidemiologije iz Instituta za javno zdravlje Srbije “Batut” da je u prethondih godinu dana kod 109 osoba u Srbiji novodijagnostikovana HIV infekcija, 23 osoba obolelo od AIDS-a i 5 osoba umrlo od AIDS-a. Takođe, Prim. dr Danijela Simić, navela je da kada je u pitannu dosezanje ciljeva 95-95-95 (95% osoba zna svojih HIV status, 95% zaraženih HIV-om prima adekvatnu terapiju i 95% osoba na terapiji ima stabilnu virusnu supresiju) procenjuje se da je u Srbiji 86% dijagnostikovanih osoba, 75% osoba kojima je dijagnostikovan HIV je na terapiji, dok su virusno supresovani više od 95%.
Goran Radisavljević, direktor TOC-a, na konferenciji za medije je istakao da prema poslednjim podacima na globalnom nivou 570 devojaka između 14 i 24 godine zaraze HIV-om. Moramo da pronađemo adekvatne kanale i načine kako da dosegnemk oreventivne programe, pre svega o HIV-u, ali i drugim polnoprenosivim infekcijama. Jako je bitno da imamo zajednice uključene i u pravljenje tih programa prevencije, ali i pisanje zakonskih j podzakosnkih akata, tj. da iz zajednica čujemo provleme sa kojima se susreću i koje treba prevazići.
Nakon uvodne konferencije usledila su još dva važna panela. Prvi je bio posvećen temi Dokle smo stigli sa kombinovanom prevencijom (lečenje, ARV, PrEP, kondom), dok se tokom trećeg posvetila pažnja Reproduktivnom zdravlju sa osvrtom na zdravstveno vaspitanje mladih.
U okviru trećeg panela najpre je urađen osvrt na rezultate istraživanja “Reproduktivno zdravlje devojaka i žena u Republici Srbiji” koje je realizovano uz podršku dm kompanije, a okviru projekta “Zdrave i zadovoljne – seksualno i reproduktivno zdravlje devojaka i žena”. Takođe, tokom ovog panela dr Mirijana Mihajlović iz Studentske poliklinike realizovali prezentovala je prisutnima Moguće odgovore na savremene izazove koji predstavljaju pretnje reproduktivnom zdravlju, dok su Tijana Pavlović iz Centra E8, Vukašion Grozdanović iz OPENS-a, i Vedrana Perović iz Ministarstva turizma i omladine ukazali na ulogu satndardizovanih omladinskih centara, zatim ulogu vršnjačkih edukacija u programima o zdravim životnim stilovima, kao i o ulozi omladinske politike u domenu zdravlja.
Konferencija isPRAVNIM putem realizovana je uz podršku programa SoS2.0 Global fonda, Ministarstva zdravlja, Ministarstva za brigu o porodici i demografiju i komapnije dm.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

SDG